Bengü ÖZDEMİR

Ben Kimim

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı Kozmetoloji bölümünde bir yıl eğitim aldı. 2009 yılında Bilkent Üniversitesinde İşletme Yönetimi (MBA) üzerine yüksek lisans yaptı. London School of Economics and Political Science (LSE) 2013 yılında “Strategic Decision Making in Management” konusunda eğitim aldı. Dünyanın en etkili liderlerinden Jack Welch ve dünyanın en etkili strateji ustası Micheal Porter'ı “World Business Forum” da dinleme şansı elde etmiştir.

İzgören Akademi’de Beden Dili Eğitimcinin Eğitimi, Eğitmen Uzmanlık Programı, Eğitmen Akademisi programlarını başarıyla tamamladı. Halen profesyonel düzeyde eğitmenlik ve danışmanlık çalışmalarını sürdürmektedir. Sektöre katkıda bulunmak amacıyla Pfizer İlaç ile birlikte “ELİT Projesi” dahilinde bilgi ve deneyimlerini çeşitli seminerler vererek eczacı meslektaşları ile paylaştı.

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği üyesi ve bu derneğin eğitim komisyonu başkanıdır. 2014 yılında kurulan ve sektördeki insan kaynağının yetkinliklerini arttırmayı hedefleyen Pharmetic Akademi’nin kurucu üyesidir.

Pfizer İlaç, Actavis İlaç, Pierre Fabre İlaç, Viva Sante Sağlık Ürünleri hizmet verdiği şirketlerden bazılarıdır. İletişim, Beden Dili, Kişisel İmaj Yönetimi, Eczanede Tanzim Teşhir ve Kategori Yönetimi, Nöro-Marketing, Eczanede Yönetim ve Liderlik, Eczanede Ekip Kurma ve Geliştirme, Geleceğin Eczanesini Tasarlamak, Eczacı İş Ortaklarından Ne Bekler? konularında eğitim ve danışmanlık faaliyetleri yürütmektedir.

2012 yılının Nisan ayında sürdürülebilir eczane işletmeciliğinin inceliklerini paylaştığı sektöre ait ilk ve tek klavuz kitap olan “Geleceğin Eczanesini Tasarlamak” isimli eseri yayımlanmıştır. Şu ana kadar 6 baskı yapan ve meslektaşlarının ilgisi ve beğenisini kazanan eser D&R, Remzi, Arkadaş, İmge, Ada, Dost gibi seçkin kitapevlerinde bulunmaktadır.

Bilginin gücüne çok inanan Bengü Özdemir, her güne "Bugün acaba yeni ne öğrenebilirim? "diye bakan, düş ve bilgi sermayesini artırmak için sürekli çalışan ve çalışmaktan yorulmayan biridir. Halen Ankara Bahçelievler 7. Cadde’de Atahan Eczanesi’nin sahibi ve mesul müdürü olarak görev yapmaktadır.
Geleceğin Eczanesini Tasarlamak


Eczane Afiş

Biz eczacılar büyük bir birikime sahibiz ve elimizde çok önemli, değeri ölçülemez bir algı var: GÜVEN. İnsanlar sağlıklarını emanet edecek kadar güveniyorlar bize, saygı duyuyorlar. Toplumun gözünde ayrı bir yerimiz var. İnsanların yaşam kalitelerini artırmaya yönelik hizmet veren bir mesleğin mensuplarıyız. Elimizde böyle bir güç varken neden bu algıyı daha da sağlamlaştırmayalım? Bizi ayakta tutacak, vazgeçilmez ve sürdürülebilir kılacak olan işte bu algıdır. Tabii biz değişime ayak uydurabilir ve kendimizi yenileyebilirsek. Doğru olan, dünyanın gittiği yeri, sektörün gittiği yolu görüp ona göre strateji belirlemektir. Artık biz eczacıların da farklı disiplinlerden, farklı kültürlerden, farklı bakış açılarından etkilenmemiz, bunları öğrenip bilgi sahibi olmamız ve meslek hayatımıza bir şekilde entegre etmemiz gerekiyor. Eczanelerimizi artık eski usul eczanelerden çok daha farklı şekilde konumlandırmalıyız. Sürdürülebilirliğimiz için yegâne unsur bu: DEĞİŞİM.

Eczane Afiş

Bu kitabı yazarken, hem mesleğe yeni adım atmış genç meslektaşlarıma, hem de artık değişmek isteyen fakat değişime nereden başlayacağını bilemeyen diğer meslektaşlarıma bir katkım olur diye yola çıktım. Hepimizin birbirimizden öğreneceği çok şey var, yeter ki paylaşalım.

Arkadaş Kitapevi #1
Arkadaş Kitapevi #2
Remzi Kitapevi #2