Witamy na stronie Szkoły Podstawowej!

 

Zachęcamy do zapoznania się z listem Pani Minister Edukacji

 -List Minister Edukacji Narodowej do Rodziców i Opiekunów Uczniów

 

 


 

Wizyta nauczycieli i uczniów z Litwy, Rosji, Kazachstanu, Niemiec i Czech

w Szkole Podstawowej nr 40 im. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej.

 

8 czerwca  2018 roku  naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście - nauczyciele oraz laureaci Międzynarodowego Konkursu LinguaART.edu „Kadrem  malowane”.  Spotkanie było okazją zorganizowania wizyty studyjnej celem nawiązania kontaktów oraz zaplanowania wspólnych działań.

Goście poznali naszą szkołę, w stołówce szkolnej poznali smaki kuchni śląskiej i polskiej. Uczniowie klasy 3c gimnazjum przygotowali prezentację multimedialną. W języku angielskim przedstawiono najważniejsze informacje o naszej małej ojczyźnie.

Wieczorem zapoznaliśmy obcokrajowców ze stolicą województwa śląskiego.  Kamienice z przełomu wieków zrobiły ogromne wrażenie. Budynek Teatru Śląskiego im. Stanisław Wyspiańskiego z 1910 roku, kamienica w której mieści się Teatr Ateneum są przepięknymi zabytkami dawnej epoki. W promieniach zachodzącego słońca niezwykle pięknie prezentował się Rynek w Katowicach.

Następnego dnia  zorganizowaliśmy wycieczkę integracyjną do Krakowa., w której wzięli udział goście oraz nauczyciele naszej szkoły, którzy realizowali projekt unijny „ Nowoczesna i międzykulturowa szkoła”. Podczas wyjazdu szlifowaliśmy języki obce-  angielski i rosyjski.  Dawna stolica Polski na pewno długo zapisze się w  pamięci naszych gości.

Wizyta przemiłych uczniów i nauczycieli była okazją do nawiązania bliższych kontaktów między krajami i szkołami. Jesteśmy przekonani, że warto uczyć się języków obcych, aby lepiej poznać inne kultury, innych ludzi oraz po to, abyśmy mogli innym przekazywać informacje o naszej kulturze, historii i zwyczajach. Gości z Litwy, Rosji, Kazachstanu, Niemiec i Czech mogliśmy zapoznać  z historią Polski, Śląska i Rudy Śląskiej.

Wizyta studyjna została zorganizowana dzięki determinacji i zaangażowaniu nauczycieli języków obcych i uczestników projektu unijnego oraz Pani Bogumiły Różańskiej- Świerkot- konsultanta metodycznego Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim.  Swój wkład miała również Rada Rodziców, Oddział Miejski Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Rudzie Śląskiej oraz pracownicy administracji i obsługi. W imieniu organizatorów serdecznie wszystkim dziękuję za pomoc przy organizacji wizyty studyjnej, Bronisław Wilk. 

Wyniki  Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego

„Z piłką przez kontynenty. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej – Rosja 2018”

6042915074
 

 

Więcej informacji na temat programu "Dobry Start"Szanowni Rodzice

 Ważna informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych w związku z RODO

2163526964

 


Nasza szkoła realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. W związku z tym rodzice mogą zdecydować o dokonywanych zakupach książek. Propozycje tytułów należy składać w bibliotekach szkolnych w budynku A i B.


 


 

Wycieczka do Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie


16 grudnia w sobotę uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Warszawy. Najpierw spacerowaliśmy po Łazienkach Królewskich, a później poszliśmy do ambasady, gdzie  uczestniczyliśmy w spotkaniu z Dziadkiem Mrozem oraz w przedstawieniu w wykonaniu aktorów Teatru Lalki i Aktora z Kaliningradu. Podczas uroczystości można było spróbować specjałów kuchni rosyjskiej. Na zakończenie uczniowie otrzymali słodki upominek. Spotkanie było doskonałą okazją, aby zapoznać się z tradycjami, kulturą naszych wschodnich sąsiadów oraz rozwijać umiejętności posługiwania się językiem rosyjskim.

Po uroczystości grupa zwiedziła Warszawę. Tradycyjnie spacerowaliśmy Krakowskim Przedmieściem, podziwialiśmy iluminacje świetlne na Pałacu Prezydenckim, Zamku Królewskim oraz pozostałe ozdoby świąteczne naszej stolicy. Później udaliśmy się pod Grób Nieznanego Żołnierza i gmach Opery Narodowej. Następnie udaliśmy się na Rynek Starego Miasta, gdzie odbywał się jarmark świąteczny. Organizatorami wycieczki byli nauczyciele języka rosyjskiego Agnieszka Nocoń i Bronisław Wilk.

 


Wizyta wolontariuszy w naszej szkole


11 grudnia naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście- polscy wolontariusze i obcokrajowcy zrzeszeni w organizacji AFS- Polska. Spotkali się z Dyrekcją Szkoły, nauczycielami oraz przedstawicielami Samorządu Szkolnego.

AFS jest międzynarodową, pozarządową organizacją non-profit, opierającą działalność na wolontariacie.  Działa na rzecz edukacji międzykulturowej, wspierając działania dążące do budowania świata opartego na sprawiedliwości i pokoju.

Młodzi ludzie przyjechali do Polski poznać nasz język, kulturę, zwyczaje. Mieszkają w polskich rodzinach w okolicach Bielska-Białej i Krakowa. Tam też uczęszczają do szkół średnich. Stali się również ambasadorami swoich krajów, propagując swój język, kulturę, tradycje. Na stałe mieszkają w USA, Malezji, Turcji, we Włoszech i w Meksyku. Koordynatorem grupy w Polsce jest Pani Petra Mori, wolontariuszka z Węgier.

Spotkanie rozpoczęły uczennice klasy IIIc Wiktoria Breguła i Martyna Śniegocka, które przygotowały dla gości prezentację o naszym mieściew języku angielskim. Następnie wolontariusze przedstawili się, na podstawie ich wypowiedzi w językach narodowych nasza młodzież musiała zgadnąć kraj ich pochodzenia. Opowiadali o działalności w AFS Polska i doświadczeniach związanych z pobytem w Polsce, o możliwościach pracy wolontariusza, doskonaleniuumiejętności posługiwania się językami obcymi i nauce poza swoim krajem. Ciekawe prezentacje i filmy wzbogaciły wystąpienia młodych ludzi.

We wrześniu tego roku przedstawiciele szkoły wzięli udział w wyjeździe do Moskwy na zaproszenie AFS Rosja. Podczas obchodów Dnia Międzykulturowego Dialogu reprezentowali Polskę, obok Rosji, Litwy, Armenii, Hiszpanii i Indonezji.

Nauczyciele języków obcych w naszej szkole mają nadzieję, że młodzież skorzysta z oferty jaką proponuje AFS-Polska. Zaplanowano też dalszą współpracę i spotkanie z nauczycielami i rodzicami.

Szkolni koordynatorzy pobytu wolontariuszy w szkole Nina Łabno i Bronisław Wilk składają podziękowanie za pomoc przy realizacji zadania młodzieży, Radzie Rodziców, Wydziałowi Promocji Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej, Oddziałowi Miejskiemu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Pani Dyrektor Ewie Cynar wraz z pracownikami.

 Autor tekstu mgr Bronisław Wilk 

 


Ogłoszenie wyników VII edycji

międzyszkolnego konkursu plastycznego

Złote Jabłko 2017

czytaj więcej... "Akcja 1% dla mojej szkoły"  

 By przekazać 1% z Państwa podatku na rzecz naszej szkoły, wystarczy wpisać w pozycji (132) rozliczenia podatkowego nr KRS 0000031762.

Jako cel szczegółowy należy podać nazwę szkoły oraz dwunastocyfrowy numer identyfikacji partnerskiej (INP) tj. SP40 Ruda Śląska 500000044704

Pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone przez Szkołę na polepszenie warunków edukacji uczniów naszej placówki.

Więcej informacji na stronie www.ps.org.pl

 

 


UWAGA

Zdjęcia zamieszczone w galerii jak również inne nie będące elementem graficznym strony, chronią prawa autorskie. Kopiowanie, rozpowszechnianie i publikacja w jakiejkolwiek formie (również elektronicznej) do celów komercyjnych i prywatnych, bez pisemnej zgody Dyrektora Szkoły jest zabronione.